6 tipov na dosiahnutie svojich cieľov

Určenie si cieľov je prvým krokom v plnení dôležitých úloh. Mám tu zopár tipov, na ktoré by ste mali myslieť, keď si budete stanovovať ciele tak, aby vás to čo najefektívnejšie nakoplo a  posunulo vpred. Určite už niektoré poznáte a ďalšie môžu byť nová inšpirácia.


christopher-campbell-kFCdfLbu6zA-unsplash

 

Tip č.1 - ZAČNITE S CIEĽMI, NAD KTORÝMI MÁTE KONTROLU

 ,,Vyrysovať tehličky.” ,,Dokončiť maratón v top 10” ,,Schudnúť 10 kg”

To sú všetko skvelé ciele, ale nemáte nad nimi nijakú priamu kontrolu. Práve pre to môže byť zo začiatku ťažšie splniť ich. Namiesto toho, aby ste sa pripravili na sklamanie, zamerajte sa na ciele, ktoré viete priamo ovplyvniť.

 

Ciele ako ,,Cvičenie 5x do týždňa” ,,Príprava zdravých jedál na celý týždeň” sú skvelými pre začiatok. Je vhodnejšie sa zamerať práve na ne, pretože sú pre začiatok jednoduchšie dosiahnuteľné a udržateľné.

 

Tip č.2 - CIELE SI ROZDEĽTE NA KRÁTKODOBÉ A DLHODOBÉ

Len málo vecí dokáže poháňať viac ako určovanie cieľov. Po jednoduchších cieľoch, nad ktorými máte kontrolu, zaradíme dlhodobejšie. Krátkodobé nás tým motivujú, vidíme vďaka nim pokrok a cítime sa dobre z každého kroku správnym smerom. Postupne sa dopracujeme k dlhodobým.. akoby sme stavali Lego.

 

Tip č.3 - NASTAVTE SI ČASOVÚ OS PRE VAŠE CIELE

Nastavením konkrétnej časovej osi zostanete s väčšou pravdepodobnosťou na správnej ceste. Taktiež to dokáže upevniť vaše odhodlanie. Presúva vaše myšlienky z myslenia na cieľ ako niečo, čo sa môže v budúcnosti  stať, na niečo, čo sa už deje.

 

Príklad- Prihláste sa na triatlon, 5km beh, alebo fitness súťaž. V momente ako odošlete prihlášku, máte okrem dôvodu na čo sa tešiť a trénovať, aj pevný bod v kalendári.

 

Tip č.4 - BUĎTE KONKRÉTNI

,,S každým jedlom budem jesť zeleninu” je oveľa konkrétnejšie ako ,,Budem jesť zdravšie”. Stanovením konkrétnych cieľov je pravdepodobnejšie že ich dokážete, pretože presne viete, čo musíte spraviť.

 

Tip č.5 - OSLAVUJTE MALÉ (A VEĽKÉ) VÍŤAZSTVÁ

Aj keď občas niečo nevyjde podľa našich predstáv, vždy existuje niečo, čo sa podarilo. Práve na to sa zamerajte, keď máte pocit že je všetko pokazené. Oslávte svoje malé víťazstvá. Budú to tie, ktoré vás udržia na správnej ceste a skôr než sa nazdáte, budete oslavovať tie veľké.

 

Tip č.6 - ZAPISUJTE SI ICH

Nie je nič lepšie, ako vidieť svoje pokroky na papieri. Môžeme sa na to kedykoľvek pozrieť, pripomenúť si ciele, zapísať nové nápady. Už len tým že to vidíte pred sebou, máte čistejšiu myseľ a viete presne, čo spraviť k ich uskutočneniu. 

 

Napríklad ja všade so sebou nosím malý zošitok (no dobre, už tak malý nie je :D ) kde mám moje nápady a ciele rozpísané. Pomáha to sústrediť sa na konkrétne veci a nezapodievať sa zbytočnosťami. 

Iní napríklad používajú “vision board”. Ide o tabuľu na ktorej majú svoje ciele taktiež rozpísané, môžu byť doplnené o obrázky a citáty a takúto tabuľu dajú na miesto, kde ju denne vidia.

 

528b7c05555dfd0ae5ea8dc49047ae0e

 

Tak toto bolo zopár tipov, ktoré stoja za vyskúšanie. U mňa fungujú mimoriadne dobre a takéto plánovanie sa stalo mojou každodennou rutinou. 

Môžete mi napísať, čo funguje u vás a spoločne rozšírme zoznam.

 

A nezabudnite- Ak ste nikdy nezlyhali, nikdy ste neskúsili nič nové. Každý cieľ nás posunie..aj keď to nevyjde podľa našich predstáv.

 

 

Krásny deň :)

Barbi

 

 

 
Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.